Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Funkcje glukometru Contour Plus Link 2.4

źródło: opracowanie własne, dodano: 14 stycznia 2016 r.

30latekz640GPrzypomnę, że omawiamy ważny element systemy MiniMed 640G, a mianowicie glukometr, który jest dołączony do zestawu i który każdy dostaje w pakiecie przy zakupie systemu. Podstawowe funkcje glukometru przedstawiłem w pierwszej części wpisu dotyczącego glukometru Contour PLUS LINK 2.4. Teraz omówimy wygląd menu i użyjemy glukometru jako pilota.

Menu glukometru jest bardzo proste i składa się z czterech głównych ekranów: BOLUS, DZIENNICZEK, TRENDY i KONFIGURACJA.

Glukometr ma także funkcję PILOTA. W menu BOLUS możemy podać bolus ręczny lub zaprogramowane bolusy (było o tym we wcześniejszych wpisach). Podawanie bolusów przy użyciu glukometru działa jedynie wtedy, gdy na pompie nie jest aktualnie wyświetlany żadne alarm czy powiadomienie. Jeżeli jest, to niestety bolusa przy użyciu glukometru nie podamy. Trochę to denerwujące, szczególnie, gdy pompę mamy ukrytą gdzieś w odzieży, chcielibyśmy podać bolusa przy użyciu pilota, a tu okazuje się, że mamy powiadomienie, które i tak musimy zaakceptować bezpośrednio z poziomu pompy. Czasem jednak przydatne, np. gdy nasz cukier jest dobry, ale szybko spada. Powstrzymuje nas to wtedy przed podaniem zbędnego/zbyt dużego bolusa. Szkoda, że nie umieścili powiadomień w glukometrze.


(kliknij, aby powiększyć)

W DZIENNICZKU możemy przeglądać wszystkie pomiary cukru we krwi wykonane w ostatnim czasie. Glukometr przechowuje 1000 najnowszych wyników badań. Zakładając 6 pomiarów dziennie do wglądu mamy historię z 166 dni (około 5 miesięcy). Dodatkowo pomiary zbyt niskie i zbyt wysokie oznaczone są kolorem pomarańczowym.


(kliknij, aby powiększyć)

W TRENDACH można sprawdzić uśrednione wyniki z ostatnich 90 dni (możemy także ustawić zakres 7, 14 i 30 dniowy). Widzimy ile pomiarów było w ustalonym przedziale, ile powyżej, a ile poniżej zakresu. Wyświetlana jest także nasza średnia. W ciągu ostatni 90 dni wykonałem 354 pomiary. W zakresie było 255, poniżej 37, a powyżej 62. Moja średnia na glukometrze to 134 mg/dl. Jest dużo lepiej, niż było wcześniej!


(kliknij, aby powiększyć)

W KONFIGURACJI możemy ustawić opcje pompy (wysyłanie wyników, połączenie z pompą), przypomnienia o pomiarze cukru (np. 2 godziny po posiłku), datę, godzinę, dźwięk, włączyć lub wyłączyć funkcję AutoLog. W konfiguracji ustawimy także wartości docelowe dla naszych glikemii, zakres trendów oraz limity wysokie i niskie. Wybierzemy tutaj także język glukometru.

AutoLog to funkcja, która umożliwia oznaczanie pomiarów cukru - czy był wykonywany na czczo, przed, czy po posiłku lub bez znacznika. W ustawieniach fabrycznych funkcja ta jest wyłączona, więc jeżeli ktoś chce z niej korzystać konieczne jest jej włączenie w opcjach glukometru. Przydatne jest to szczególnie wtedy, gdy prowadzimy elektroniczny dzienniczek kontroli i chcemy później wiedzieć, kiedy dany pomiar był wykonywany.

Minusy? Właściwie to tylko jeden. Komunikat o słabej baterii. Na początku, gdy się pojawiał wprowadzał mnie w błąd - "Naładuj baterię. Słaba bateria." Komunikat się pojawiał, a ja się denerwowałem, że nie mogę wykonać badania. Grzecznie szedłem z glukometrem do komputera i go ładowałem… Kiedyś jednak zupełnie przez przypadek wpadłem na to, że to nie jest ostatni komunikat, jaki glukometr wyświetla. Badania nie da się dopiero wykonać przy komunikacie "Wyłączenie. Bateria rozładowana". Ot co. W instrukcji znalazłem jeszcze informację, że można wykonać "szybkie ładowanie", które trwa 1 minutę i po którym możemy wykonać jeden pomiar. Dobre i to!

Podsumowując: mały, zgrabny i poręczny glukometr, który bardzo ułatwia korzystanie z pompy insulinowej MiniMed 640G. Na co dzień niezwykle praktyczne jest automatyczne przesyłanie wyników do pompy. Ja akurat nie podaję bolusów przy użyciu glukometru. Wolę jednak korzysta ć z kalkulatora bolusa bezpośrednio w pompie. Sam glukometr jest jednym z lepszych, z jakich miałem możliwość korzystać. I nie chodzi tutaj tylko o bajery, które posiada, ale także, a może i przede wszystkim o prostotę i łatwość wykonywania pomiarów cukrów we krwi.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Małgorzata  IP: 155.133.50.xxx(2016-01-15 14:48:21)
Glukometr ma mnóstwo funkcji, jest dokładny i poręczny, choć etui już nie koniecznie. ALE! Przy prawidłowej pracy sensora, a w modelu 640g są to naprawdę dobre wskazania, glukometru używamy 2 (słownie: dwa) razy dziennie - do kalibracji (i oczywiście obowiązkowo w jakiś dziwnych sytuacjach). Zatem nie korzystamy z funkcji pilota, bo nie wyciąga się glukometru, więcej danych o poziomach daje sensor niż dzienniczek w glukometrze.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Funkcje glukometru Contour Plus Link 2.4
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line