Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 marca 2023 roku

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 25 lutego 2023 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lutego 2023 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2023 r. Niestety nie mamy dobrych informacji dla osób z cukrzycą. Od 1 marca więcej zapłacimy za insulinę Lantus, Levemir, Abasaglar i Toujeo. Podwyżki są od 13 do nawet 41 zł za opakowanie. Na marcowej liście jest też nowość - produkt lecznicy Suliqua (Insulinum glarginum + Lixisenatidum) firmy Sanofi. Tradycyjnie już, sprawdzamy zmiany cen i podajemy aktualne ceny leków!

Paski do glukometrów

Nie ma żadnych istotnych zmian w cenach pasków do glukometrów. Ceny są utrzymane na poziomie tych ze styczniowej listy leków refundowanych. Przypominamy jednak, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie od dnia 1 stycznia 2023 roku zmieniły się zasady refundacji dot. systemów do ciągłego monitorowania glikemii i wprowadzony został LIMIT NA PASKI DO GLUKOMETRÓW, dla osób korzystających z tych systemów. Zasady refundacji omawiamy szczegółowo w naszych autorskich artykułach: refundacja FreeStyle Libre, refundacja Dexcom, refundacja Medtronic i refundacja Eversense.

Insuliny

Na marcowej liście jest nowość - produkt lecznicy Suliqua (Insulinum glarginum + Lixisenatidum) firmy Sanofi. Lek SULIQUA jest dostępny w 2 wstrzykiwaczach, zawierających 2 różne moce dawki liksysenatydu i różne zakresy dawek insuliny glargine 100 jednostek/ml.

Wskazanie do refundacji dotyczy cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥ 7,5%, z otyłością definiowaną jako BMI ≥30 kg/m2 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako:
 1. potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub
 2. uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub
 3. obecność 2 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej:
  • wiek ≥55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet,
  • dyslipidemia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • palenie tytoniu.
Produkt leczniczy Suliqua jest dostępny w dwóch fabrycznie napełnionych wstrzykiwaczach, tj. odpowiednio Suliqua wstrzykiwacz (10-40) i Suliqua wstrzykiwacz (30-60), które zapewniają inne opcje dawkowania. Poziom odpłatności zgodnie z obwieszczeniem wyniesie 30% - za produkt leczniczy Suliqua 100 jednostek/ml + 50 mikrogramów/ml pacjent zapłaci 149,28 zł, a za Suliqua 100 jednostek/ml + 33 mikrogramy/ml cena wyniesie 93,13 zł. Więcej o leku Suliqua piszemy tutaj!

Niestety są też złe informacja dla osób z cukrzycą. Od 1 marca więcej zapłacimy za insulinę Lantus, Levemir, Abasaglar i Toujeo.
 • Lantus, roztwór do wstrzykiwań, 100 j/ml (5 wstrzykiwaczy SoloStar po 3 ml) podwyżka o 13,14 zł (z 86,62 zł na 99,76 zł)
 • Lantus, roztwór do wstrzykiwań, 100 j/ml (5 wkladów po 3 ml) podwyżka o 13,14 zł (z 86,62 zł na 99,76 zł)
 • Levemir, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j/ml (5 wkł.po 3 ml Penfill) podwyżka o 13,14 zł (z 99,09 zł na 112,23 zł)
 • Abasaglar, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j.m./ml (10 wkł.po 3 ml) podwyżka o 27,54 zł (z 91,78 zł na 119,32 zł)
 • Toujeo, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 300 j/ml (10 wstrzykiwaczy SoloStar po 1,5 ml) podwyżka o 41,31 zł (z 207,20 zł na 248,51 zł)
O 38 groszy (obniżka z 40,10 zł na 39,72 zł) potanieje Ryzodeg (Insulinum degludecum + Insulinum aspartum), roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml 5 wkł.po 3 ml Penfill.

Igły do penów

Nie ma żadnych zmian w refundacji igieł do penów. Nadal mamy refundowane 10 różnych opakowań igieł do penów. Refundacja przysługuje pacjentom z cukrzycą wymagającą podawania insuliny z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta.

Leki przeciwcukrzycowe

W obwieszczeniu Ministra Zdrowia objęto refundacją następujące nowe leki dla chorych na cukrzycę:

Gliptivil (Vildagliptinum) tabl. 50 mg 28 szt. Wskazanie: W doustnej terapii, w skojarzeniu z metforminą: cukrzyca typu 2 u pacjentów u których zastosowanie metforminy w maksymalnie tolerowanej dawce w monoterapii nie pozwala osiągnąć dobrej kontroli glikemii, wartość HbA1c>7% (przez co najmniej 3 miesiące)

Gliptivil (Vildagliptinum) tabl. 50 mg 56 szt. Wskazanie: W doustnej terapii, w skojarzeniu z metforminą: cukrzyca typu 2 u pacjentów u których zastosowanie metforminy w maksymalnie tolerowanej dawce w monoterapii nie pozwala osiągnąć dobrej kontroli glikemii, wartość HbA1c>7% (przez co najmniej 3 miesiące)

Jamesi (Sitagliptinum + Metformini hydrochloridum) tabl. powl. 50+850 mg 56 szt. Wskazanie: W doustnej terapii, w skojarzeniu z metforminą: cukrzyca typu 2 u pacjentów u których zastosowanie metforminy w maksymalnie tolerowanej dawce w monoterapii nie pozwala osiągnąć dobrej kontroli glikemii, wartość HbA1c>7% (przez co najmniej 3 miesiące)

Sitagliptin Adamed (Sitagliptinum) tabl. powl. 50 mg 28 szt. Wskazanie: W doustnej terapii, w skojarzeniu z metforminą: cukrzyca typu 2 u pacjentów u których zastosowanie metforminy w maksymalnie tolerowanej dawce w monoterapii nie pozwala osiągnąć dobrej kontroli glikemii, wartość HbA1c>7% (przez co najmniej 3 miesiące).

Nie przedłużono refundacji leków doustnych Metcrean (metformina).

Szczegółowe ceny leków zaprezentowano w tabeli.

Ceny obowiązujące od 1 marca 2023 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 marca 2023 roku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Filbrandt Anna  IP: 213.192.68.xxx(2023-02-25 19:41:54)
Co z tego ze daja refundacje na libre jak podnosza ceny insulin


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 marca 2023 roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line